לקחים לגבי עבודה מהבית מהמשבר

משבר הקורונה שפקד את העולם בפתאומיות העלה את הצורך העז שיש בעבודה מהבית, וכעת, עבודה מהבית רלוונטית לגבינו יותר מתמיד. חוסר ההכנה של החברות הרבות אל עבודה מהבית וחוסר ההכשרה של עובדים לעבוד מהבית היה ניכר מתמיד במשבר הקורונה, כאשר אנשים רבים התבקשו להשאר בביתהם ונמנעה מהם ההגעה למקום הפיזי.

 

חברות רבות מצאו את עצמן ללא כל יכולת לנהל מהלך עבודה תקין, ורבות מהן הפסיקו לחלוטין את עבודתיהן בעקבות הקורונה, ונותרו ללא יכולת להמשיך לתפקד – ומדובר בנזק כלכלי עצום, ונזק ענק עבור החברות  השונות. לעומת זאת, חברות שכבר תירגלו והרגילו את העובדים שלהן אל עבודה מהבית לפני כן, גילו כי זה היה מאוד משתלם בעבורן – שכן הם הצליחו לצלוח את המשבר הזה ביותר קלות, והדבר פגע בהן הרבה פחות.

 

עבודה מהבית עוררה בנו את הבעיות הרבות הכרוכות בה. בעקבות המשבר עובדים רבים גילו עד כמה עבודה מהבית כרוכה בקשיים רבים, וכי עד כמה מדובר בדבר לא פשוט ליישום. היא אומנם נשמעת לנו כמו דבר מושלם על הנייר, אך כשאנחנו מנסים אותה, במיוחד ללא הכשרה מוקדמת, צפות בעיות כה רבות עם המודל הזה, וזה דורש מאיתנו תרגול והכשרה רציניים.

 

אי אפשר באמת לעבוד מהבית עם הפיג'מה כאילו שאנחנו עכשיו גולשים ברשתות החברתיות. עבודה מהבית דורשת מאיתנו אקסטרה רצינות, אפילו הרבה יותר גבוהה מזו שיש לנו כשאנחנו הולכים אל מקום העבודה הפיזי. כשאנחנו עובדים מהבית אנחנו חייבים להיות הבוס של עצמנו – להגביל את עצמנו מכל כיוון, להכניס את עצמנו למשטר, בדיוק כפי שבוס היה עושה. אחרת, פשוט מאוד נתפזר ולא נצליח להגיע לתפוקה אליה אנחנו אמורים להגיע.

 

אנשים רבים ברחבי העולם נוכחו לדעת עד כמה משק העבודה חייב להתאים את עצמו לתקופה העכשווית, ועד כמה חשוב שעובדים יעברו הכשרה מתאימה לעבודה מהבית, הכשרה רצינית בצורה מסודרת והדרגתית ועד כמה חשוב לא לחכות לדקה התשעים, לא לחכות לשעת חירום – להכין את העובדים מראש לכל תרחיש ולא לצפות שהכל יהיה בסדר – כי גם משברים יכולים לקרות, בכל רגע נתון.