עבודה מהבית – כל הבעיות שבעבודה מרחוק

עבודה מהבית לכאורה יכולה להראות לנו כמו דבר מושלם – אנחנו מרוויחים כסף מבלי לצאת מהבית, אנחנו יכולים לנהל לעצמנו את הלו"ז איך שאנחנו רוצים, אנחנו יכולים להשאר עם הילדים מבלי להביא מטפלת, אנחנו יכולים להיות אדון לעצמנו, אנחנו לא צריכים לעמוד בפקקים כל בוקר. אך עבודה מהבית מביאה עימה בעיות מסוג אחר, ולא חסר כאלה. האם עבודה מהבית באמת כזאת משתלמת, או שמא היא גם כרוכה בכאב ראש?

 

אם כן, נראה כי משבר הקורונה האחרון, לימד אותנו שיעור או שניים בנושא עבודה מהבית ועד כמה היא הכרחית וחשובה לנו. משבר הקורונה לימד אותנו עד כמה המודל של עבודה מהמקום הפיזי הוא לא פרקטי וכי איך בשנייה הוא יכול להתערער – במצבים שאנחנו לא יכולים לצאת מהבית. חברות שתורגלו לעבודה מהבית לפני כן, לא נכוו באופן קשה מהמשבר כמו חברות שמעולם לא תורגלו למתכונת של עבודה מהבית ומצאו את עצמן עבודות.

 

משבר הקורונה לימד את החברות השונות לקח – כי חייב ללמוד להכין את העובדים למתכונת של עבודה מהבית, כי חייב תוכנית גיבוי וכי אי אפשר להסתמך על כך שכל הזמן יתאפשר לעובדים להגיע באופן פיזי אל מקום העבודה. כל הזמן יכולים לקרות מקרים שימנעו מן העובדים את היכולת להגיע אל מקום העבודה הפיזי – ובמקרים כאלה, חייבת להיות תוכנית ב' מוכנה מראש.

 

מעבר לכך שעבודה מהבית יכולה להיות שמישה ויעילה מאוד גם ליומיום ולא רק לשעת חירום, שכן יש בה יתרונות רבים וניתן גם לחסוך את החסרונות שלה בדרכים יצירתיות, כל חברה למדה על בשרה במהלך המשבר עד כמה הכרחי וחשוב להכשיר את העובדים לעבודה מהבית. המשבר אילץ את החברות הרבות לעבור ישירות למתכונת עבודה מהבית מבלי שום הכנה מוקדמת – ובעבור רבים הדבר היה קטסטרופלי.

 

עובדים רבים מצאו את עצמם עם תסכול רב, שכן לא פשוט בכלל לעבור למתכונת של עבודה מהבית מבלי שום הכוונה והדרכה מוקדמת. אנשים רבים לא מבינים את מודל העבודה, את התוכנות איתם משתמשים, ואנשים רבים לא הכינו את עצמם כלל לעבודה מהבית – ולא חשבו על כל הדברים הכרוכים בכך, מה שרק יצר רתיעה מעבודה מהבית ולא בצדק.