האם עבודה מהבית זה פירמידה?

פירמידה – כולנו מפחדים מהפירמידה. בכל פעם שאנשים שומעים על עבודה מהבית באינטרנט הדבר הראשון שעולה להם לראש זה פירמידה, ולעיתים הם נוטים לשלול כל עבודה מהבית בטענה שמדובר ברמאות ובפירמידה. אך לפני שאנחנו מגיבים בסקפטיות לגבי עבודה מהבית – חשוב להבין שכשמדברים על עבודה מהבית לא מדובר על פירמידה, אלא על תחום רחב מאוד של עבודות מסוגים שונים לחלוטין שניתן לעסוק בהם – ויש אלפי אופציות רציניות לחלוטין של עבודה מהבית. אבל נכון, יש גם פירמידות, שצריך להזהר מהן כמובן.

 

אוקי, אז אנחנו יודעים שצריך להזהר מפירמידות – את זה כבר הבנו מקודם. אבל מה היא אותה הפירמידה, ולמה אנחנו מפחדים ממנה?

 

ובכן, כשאנחנו מדברים על עבודה מהבית בשיטת הפירמידה אנחנו לא מדברים על הפירמידות של מצרים כמובן. למעשה, מדובר על שיטה עסקית מסוימת מאוד לא מוצלחת, אפשר לקרוא לה סוג של משחק. במשחק הזה, מקבלים תגמול כספי עבור כל אדם חדש שמצטרף למשחק. ותאמינו או לא, שיטת הפירמידה קיימת למעלה ממאה שנים – עוד הרבה לפני האינטרנט.

 

זה עובד בצורה כזאת – כל אחד צריך לשלם פעם אחת על מוצר או שירות, והוא צריך להביא עוד סוכנים ולקוחות שיקנו את המוצרים. ככל שהוא מוכר יותר, הוא מרוויח על כך יותר עמלות, ככה שהאנשים שעומדים בראש הפירמידה מרוויחים כמות מאוד גדולה של כסף על כל הסוכנים והלקוחות שמגיעים, ואילו האנשים בתחתית שמתפתים להצטרף נשארים בלי כלום ובלי דרך למכור את המוצרים או השירותים שהם קנו, ובכך הם רק מפסידים את הכסף שלהם – ועל כן מדובר בשיטת עוקץ.

 

מה שקורה בפירמידה, הוא שאין רווח קצה. הכסף המרווח רק מטפס במעלה הפירמידה ומגיע אל אלה שבראשה, ואלה שבתחתית נותרים בלי כלום. הרווחים של משתתף אחד מגיעים מהכיס של המשתתפים האחרים.

 

הפירמידות עדיין חיות וקיימות בדרכים ובצורות שונות, וניתן להתקל בהם הרבה מאוד ברשתות החברתיות וברחבי האינטרנט. הרבה מאוד אנשים מציעים לנו דרכים קלות להתעשר, עם השקעה "חד פעמית". חשוב מאוד, לא להתפתות לכך, ולזכור שכשמדברים על עבודה מהבית – מדברים על עבודה. לא דרך קלה להתעשרות. הזהרו מהבטחות מפוקפקות.